Zaika Kuskus (Couscous) 500Gr

$3.25
+
Explore and buy Zaika Kuskus (Couscous) 500Gr here at the online Turkish store TurkishGrocery.com - at a bargain price of 3.25 $.

Zaika Kuskus (Couscous) 500Gr is under the category Pasta and is produced by Zaika.

If you have any questions about Zaika Kuskus (Couscous) 500Gr feel free to contact us at support@turkishgrocery.com

Product Information

Ingredients: Wheat flour, semolina, eggs, drinking water, salt,
Recipe        : Put the couscous in your pot with some butter or margarine and fry it. For 1 part couscous (1 water glass) add 2 parts hot water (2 water glasses) and mix. Cook on low heat for 10-15 minutes until it absorbs the water. After resting, you can serve optionally with cubed meat or minced meat.


Ürün Bilgileri

İçindekiler: Buğday unu, irmik, yumurta, içme suyu, tuz,
Tarifi         : Tencerenize bir miktar tereyağı veya margarin ile kuskusu koyup kavurunuz. 1 ölçek kuskus (1 su bardağı) için 2 ölçek sıcak su (2 su bardağı) ilave ederek karıştırınız. Kısık ateşte 10-15 dakika suyunu çekinceye kadar pişiriniz Dinlendikten sonra isteğe bağlı olarak kuşbaşı et veya kıyma ile servis yapabilirsiniz.


BEET AND PARMESAN MUSCLE
1 package Zaika couscous
2 medium beets (pre-boiled)
100 ml cream
1 tablespoon of olive oil
2 cloves of garlic
3 cups (600 ml) of water
100 grams of grated parmesan cheese
Salt, pepper
Fry the couscous in olive oil for 1 minute in a deep saucepan, add salt and water and cook until the water is absorbed. In the meantime, heat the cream in another saucepan and blend the beets and garlic in a blender and combine them with the cream and add some more salt. Set aside after the mixture boils. Add the mixture you have prepared to the couscous that has drained and let it absorb the sauce thoroughly, while continuing to cook on the stove. Then, add half of the parmesan cheese to the pot and mix the sauce with the couscous. Let it rest for 10 minutes with the lid closed. Divide it on plates and decorate with the remaining parmesan. If you wish, you can serve it with freshly ground black pepper.


PANCARLI ve PARMESANLI KUSKUS
1 paket Zaika kuskus
2 adet orta boy pancar (önceden haşlanmış)
100 ml krema
1 yemek kaşığı zeytinyağı
2 diş sarımsak
3 su bardağı (600 ml) su
100 gram rendelenmiş parmesan peyniri
Tuz, karabiber
Kuskusu derin bir tencerede 1 dakika zeytinyağında kavurun ve tuz ile suyu ilave edip suyunu çekene kadar pişirin. Bu sırada başka bir tencerede kremayı ısıtın ve pancarla sarımsakları blenderdan geçirerek püre haline getirerek krema ile birleştirin bir miktar daha tuz ekleyin. Karışım kaynadıktan sonra bir kenara ayırın. Suyunu çeken kuskusa hazırladığınız karışımı ekleyip sosu iyice emmesini sağlayın bu esnada ocakta pişirmeye devam edin. Ardından parmesan peynirinin yarısını da tencereye ilave ederek sosun kuskus ile bütünleşmesini sağlayın. 10 dakika kapağı kapalı dinlendirin. Tabaklara paylaştırıp üzerini kalan parmesan ile süsleyin. Arzu ederseniz taze çekilmiş karabiberle servis edebilirsiniz.
Brands:
Zaika
Country of Origin:
  • Turkish

No posts found

Write a review
We're betting You will love...