Zaika Kesme Corbalık Hamur 500Gr

$3.25
+
Explore and buy Zaika Kesme Corbalık Hamur 500Gr here at the online Turkish store TurkishGrocery.com - at a bargain price of 3.25 $.

Zaika Kesme Corbalık Hamur 500Gr is under the category Pasta and is produced by Zaika.

If you have any questions about Zaika Kesme Corbalık Hamur 500Gr feel free to contact us at support@turkishgrocery.com

Product Information

Ingredients: Wheat flour, semolina, eggs, drinking water, salt,
Recipe        : Put half water and half chicken broth (2 liters) in your pot. After boiling 250 gr. Throw soup dough and cook some, then add pre-boiled chickpeas and chopped chicken meat. While your soup is being cooked, whisk 1 glass of yoghurt, 1 egg, 2 spoons of flour and gradually add this sauce to the soup. Fry the butter and tomato paste together in a pan and remove the soup from the heat and pour this mixture over the soup. Serve by sprinkling black pepper.Ürün Bilgileri

İçindekiler: Buğday unu, irmik, yumurta, içme suyu, tuz,
Tarifi         : Tencerenize yarı su yarı tavuk suyu (2 litre) olacak şekilde koyun. Kaynattıktan sonra içerisine 250 gr. çorbalık hamur atın ve bir miktar pişirin daha sonra önceden haşlanmış nohut ve didinmiş tavuk etini ilave edin. Çorbanız pişerken diğer taraftan 1 su bardağı yoğurt, 1 yumurta, 2 kaşık un çırpın ve bu sosu yavaş yavaş çorbaya ilave edin. Bir tavada tereyağını ve salçayı birlikte kızartın ve çorbayı ateşten alın bu karışımı çorbanın üzerine gezdirin. Karabiber serperek servis yapın.

Brands:
Zaika
Country of Origin:
  • Turkish

No posts found

Write a review
We're betting You will love...